ЛЬОДИ
Закликає пан на бал Чумака старого. Попоїв собі чумак За столом усього I льодами теє все Смачно заїдає. «Чи смачнеє тoбi се?» - Пан його питає. «Смачне, пане! - каже той,- Саме як то часом Восени буває борщ 3 квасолею разом».ЧЕРЕВИКИ
У неділю мужика Пані закликає I на ярмарок його 3 просом посилає. «Jedz-ze,- каже,- serce moj, Sprzedaj miarkе prosa, A со bgdzie, za to kup Trzewiki, bo-m bosa!» [30] От поїхав наш мужик, Назад повертає. «Со z, sprzedales, serce moj?» - [31] Та його питає. «Та продати то продав,- Каже,- мірку проса, А черевик - що питав Все нема «бомбоса»!»РЯТУЙ, БРАТЕ!
Під повстання два ляшки На корчмі гуляють, Цілуються, як брати, Приязнь запивають. Ото собі й запили I поцілувались, Але тілько москалі В корчму увігнались - Один циб через вікно, Другого схопили. Сей, бідняка, i кричить: «Ratuj, bracie mlly!» [32] А той собі до ліска Скілько сили дує, Тілько крикнув сьому раз: «Niech ciе Bog ratuje!» [33]КОЗАЦЬКІ КСЬОНДЗИ
Раз Хмельницький заявив По військові свому, Що хто пана приведе - Дасть по золотому; А хто ксьондза - тому три Обіцявся дати!.. Пішли наші козаки, Давай мудрувати. Тілько пана де діпнуть, Виголять чуприну Та й i кажуть: «Пам’ятай! Гляди, бiciв сину, Як часами тебе наш Спитає Хмельницький, То ти, шельмо, говори, Що ксьондз католицький». То, бувало, приведуть... «А хто ти?» - питає. «А ксьондз!» - каже; то й козак Плату забирає. I такого ж тих ксьондзів За тиждень прибуло, Що i в Римі стілько ix, Майбути, не було!СМЕРТЬ КОЗАКА
Край Варшави два стовпи, На стовпах дилина, Під стовпами молодий Козак з Чигирина. I найстаршії пани Смерть йому читають. Прочитали - i кати Мотуз натягають. Але козак подививсь На ляхву превражу, Каже: «Стійте-но, пани, Я щось вам іскажу!» Ослабили мотузок, Ляхи поступили, А козак i каже їм: «А то, пани милі, Ви високо не кажіть Мене підіймати, Буде лучче вам мене В спину цілувати!»KURACJA OD OCZU [34]
Десь там у кляшторі За часу їдного Сповідав законник Ляшка молодого. Ляшок признається, Що звів раз дівчину. Законник питае: «А kiedy z to, synu?» [35] Той йому i каже: «Raz,- каже,- w gaiku Przy szumie strumika, Przy pieniu slowika... Przy swiecie ksiazyca...» [36] А той, бідний, слухав, Далі ухватився Руками за вуха. «Nie mow,- каже,- nie mow, Nie mow, ja cig proszе, Bo ty uzyl, serce, Diabelskich roskoszy!» «To mnie, moj ksiеzuniu, Doktor perswadowal, Zebym tak siе sobie Od oczu kurowal!» [37] А законник бідний Тілько облизався... Далі: «Nie wierz, serce, Nie wierz,- обізвався.- Bo gdyby to pomoc Byla od tej kury, I ja bym juz widzial Dawno przez te mury!» [38]PRZYWITANIE [39]
Захтіли брацішки Біскупа вітати Та й кажуть їдному Привіт написати. Але той, cipoмa, Хоч бери на муки, I пюра не вміє Узяти у руки. I ходить, сумує, Не вип’е, не ляже, Аж їден брацішок Раз до нього й каже: «Чого так сумуєш? Не журися, брате! Як приїде біскуп - Meнi давай знати!» Приїжджає біскуп, Брацішок до того; А той, як на збитки, Не писав нічого. «Zmiiuj siе, moj bracie! Bo ciе pan Bog skarze!» [40] А той тілько чарку. «Wszystko bеdzie! - каже.- Ту staniesz do mowy, Ja siаdе w zaciszku, Co ja bеdе mowic, I ty mow, braciszku!» [41] Стає той до мови, А той заховався. Коли чує - шелеп В костьолі піднявся. Та й питає того: «А juz,- каже,- przyszedl?» [42] А той до біскупа: «А juz,- каже,- przyszedl?» Той, бідняка, з серцем, I жалем, i сміхом: «Cicho!», [43] - йому каже, А той собі: «Cicho!» Той тогді озвався: «Jaki ze ty duren!» [44] А той до бiскупа: «Jaki ze ty duren!» вернуться30
- Їдь, мое серце,
Та продай мірку проса,
А за виручене купи
Черевики, бо я боса (польськ.)
вернуться31
- Ну, що, продав, мое серце? (польськ.)
вернуться32
- Рятуй, любий брате! (польськ.)
вернуться33
- Хай тебе бог ряту'! (польськ.)
вернуться34
- Лікування очей (польськ.)
вернуться35
- А коли ж це, сину? (польськ.)
вернуться36
- Якось у гайочку
Під шум струмочка,
Під спів соловейка,
При світлі місяця... (польськ.)
вернуться37
- «Не говори, не говори,
Не говори, прошу тебе,
Бо ти, серце, зазнав
Диявольської насолоди».
«Це мeнi, панотче,
Лікар порадив
Так лікувати очі» (польськ.)
вернуться38
- Не вір, мое серце, не вip.
Якби таке лікування
Допомагало,
Я вже давно
Бачив би крізь ці сітни (польськ.)
вернуться39
- Привітання (польськ.)
вернуться40
- Змилосердься, мій брате,
Бо пан бог покарає тебе (польськ.)
вернуться41
- Усе буде!
Ти почнеш вітати,
А я сховаюся в куточку,
I що говоритиму,
Ти повторюй, братику! (польськ.)
вернуться42
- А вже прийшов? (польськ.)
вернуться43
- Тихо! (польськ.)
вернуться44
- Який же ти дурень! (польськ.)